{{PAGE_TITLE}}
{{SITE_NAME}}

{{PAGE_HEADING}}

{{INTRO_PARAGRAPH}}

{{PAGE_CONTENT}}

A racing car has a uniform acceleration of 4 ms-2. What distance will it cover in 10 seconds after the start ?

Solution:

Initial velocity of the racing car u=0 (since the car was initially at rest)

Time taken (t) =10 second

Acceleration of the racing car (a) =4 ms-2

Distance covered by the car =?

Let us substitute the above values in the following equation of motion

$$s=ut+\frac{1}{2} a t^2$$

$$s=0(10)+\frac{1}{2}4(10^2)$$

$$s=200 m$$

Therefore the distance covered by the racing car in 10 s is 200 m


En savoir plus sur eduPhysics

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

🚀 Install PhysicsAce' App
Install PhysicsAce' App
WhatsApp Chat With Us
Return & Refund Policy | All purchases are final. Replacements for defective or incorrect items only.
Return and Refund Policy

En savoir plus sur eduPhysics

Abonnez-vous pour poursuivre la lecture et avoir accès à l’ensemble des archives.

Poursuivre la lecture

En savoir plus sur eduPhysics

Abonnez-vous pour poursuivre la lecture et avoir accès à l’ensemble des archives.

Poursuivre la lecture