Question:
Two blocks of mass 2.9 kg and 1.9 kg are susended from a rigid support by two inextensible wires of each length 1 m . The lower wire has a uniform mass of 0.2 Kg per meter and the upper wire has a negligible mass.An upward acceleration of 0.2 ms-2 is produced by the whole system (blocks,wires and support). Find the
- tension at the midpoint of the lower wire.
- tension at the midpoint of the upper wire.

Solution: Tension in lower and upper wires
Define the variables:
Let the upper block be of mass m1 =2.9 Kg
Lower block be of mass m2 = 1.9 Kg
Length of each wire = 1 m
Mass per unit length of the lower wire =0.2 Kgm-1
Mass of the lower half-string= 0.1 Kg
Acceleration of the system (a) = 0.2 ms-2
Gravitational acceleration (g) = 9.8 ms-2
For the lower block:

Tension at the midpoint of the lower wire(T1):
$${T_1- 2g = ma}$$
$${T_1-2(9.8)= 2(0.2)}$$
$${T_1 =0.4 + 19.6}$$
$${T_1= 20 \ N}$$
Tension at the midpoint of the lower wire = 20 N
Tension at the midpoint of the upper wire (T2):

$${T_2- 5g=ma}$$
$${T_2-5(9.8)=5(0.2)}$$
$${T-2=1+49}$$
$${T_2=50 \ N}$$
Therefore the tension at the midpoint of the upper wire is 50 N


Laisser un commentaire