Question:
A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 20 ms-1 from the top of a multistorey building . The height of the point from where the ball is thrown is 25.0 m from the ground.(a) How high will the ball rise? and (b) How long will it be before the ball hits the ground?
Solution: Height and time calculation

a) How high will the ball rise?
Consider the vertically upward direction with zero at the ground.
Initial velocity u =+20 ms-1 (upward direction)
Final velocity v = 0 (maximum point the velocity is zero)
The ball rises to height h (displacement is positive)
Acceleration due to gravity a=-g
Applying the third equation of motion
$${v^2 = u^2 +2 a s}$$
$${0 = 20^2 +2 (-10) (s)}$$
Here s=y-yo (Total height from the ground – height of the building)
$${400=20s}$$
$${s=20 m}$$
Here y-yo = 20 m =s
The ball ill rise to 20 m from the top of the multistorey building.
(b) How long will it be before the ball hits the ground?
(i) Total time taken = Time taken from A to B +Time taken from B to C
Time taken from A to B (thrown up from the top of the building) then the equation is
$${u=gt}$$
(Refer the image of the sign convention)
$${t=\frac{u}{g}}$$
$${t=\frac{20} {10} =2 s}$$
(ii) Time taken from B to C ( dropped from the maximum height)
$${h=\frac{1} {2} g t^2}$$
$${t=\sqrt\frac{2h} {g}}$$
Height of the ball from the ground is 25 m +20 m = 45 m
$${t=\sqrt\frac {90}{10}}$$
$${t=\sqrt9}$$
$${t=3 s}$$
Total time taken = Time taken from A to B +Time taken from B to C
=2 s + 3 s = 5 s



Leave a Reply