eduPhysics

Building Height Calculation Using Motion Equations

Question:

A particle is projected up with an initial speed of u=10 ms-1 from the top of a building at time t=0.At time t=5 sec, the particle strikes the ground.Find the height of the building.

Solution:Building height calculation

Motion under gravity – Numerical

Solution:

Net displacement of the particle is the difference of final position(C) and the initial position(A).

Applying the second equation of motion

$${s=ut+\frac{1}{2}at^2}$$

Here s=-H, a=-g=-10ms-2 , u=+10 m/s

and t= 5 sec

$${-H=10(5)+\frac{1}{2}(-10)5^2}$$

$${-H=50-125}$$

$${-H=-75}$$

$${H=75 m}$$

Height of the building (H) =75 m

Motion under gravity – Sign convention
Motion under gravity -Sign convention

Discover more from eduPhysics

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Discover more from eduPhysics

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from eduPhysics

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading