eduPhysics

Calculating Force: Magnitude and Direction in Physics

Question:

A constant force acting on a body of mass 3.0 kg changes its speed from 2.0 ms-1 to 3.5 ms-1 in 25 sec. The direction of the motion of the body remains unchanged. What is the magnitude and direction of the force?

Solution:

Calculating the Acceleration:

Initial velocity of the body $${u=2 \ \frac{m}{s}}$$

Final velocity of the body $${v=3.5 \ \frac {m}{s}}$$

Time taken t=25 sec

Acceleration $${a=\frac{v-u}{t}}$$

$${a=\frac{3.5-2}{25}}$$

$${a=\frac{1.5}{25}}$$

$${a=0.06 \ \frac{m}{s^2}}$$

Calculating the force:

As per Newton’s second law $${F=ma}$$

Mass of the body m= 3 Kg

Acceleration a=0.06 ms-2

$${F=ma =(3 \ kg)(0.06 \ \frac{m}{s^2})}$$

$${F=0.18 \ N}$$

Direction of the force:

The direction of the force is same as that of the direction of the body’s motion.

Physics Quiz:

https://forms.gle/QFipdu3bjuKHawMg8


Discover more from eduPhysics

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Discover more from eduPhysics

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from eduPhysics

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading