eduPhysics

Gravity Motion Problem: Analyzing Velocity and Distance

A body is thrown up with a velocity 100 ms-1. It travels 5 m in the last second of its journey.If the same body is thrown up with a velocity 200 ms-1, how much distance (in metre) will it travel in the last second? (take g=10 ms-2)

Question:

Solution: Distance travelled in the last second when thrown with a velocity 200 ms-1

Gravity numerical-Velocity and distance

Initial velocity u=200 ms-1

Distance travelled during the 20th second:

$${h=ut-\frac{1}{2}gt^2}$$

$${h(20 \ sec)=200(20)-\frac{1}{2}(10)20^2}$$

$${h(20 \ sec) =4000-(5)(400)}$$

$${h(20 \ sec)=2000 \ m}$$

Distance travelled during the 19th second:

$${h(19 \ sec)= 200(19)-5(361)}$$

$${h(19 \ sec) =3800 -1805}$$

$${h(19 \ sec)=1995}$$

Distance travelled during the last second

$${h(20 \ sec) -h(19 \sec)=2000-1995}$$

$${=5 \ m}$$

The distance travelled in the last second of its journey when thrown with initial velocity of 200 ms-1 is 5 m


Discover more from eduPhysics

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Discover more from eduPhysics

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from eduPhysics

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading