eduPhysics

Uniform Acceleration: Magnitude and Displacement Calculation

Question:

A particle starts from the origin with uniform acceleration.Its dislacement after t seconds is given by the relation $${x=2+5t+7t^2}$$

Calculate the magnitude of its

  • (1) initial velocity
  • (2) velocity at t=4 sec.
  • (3) uniform acceleration
  • (4) Displacement at t=5 sec.

Solution:

(1) Initial velocity:

The displacement of the particle after t seconds is given by the relation

$${x=2+5t+7t^2}$$

The velocity of the particle can be found by differentiating the dislacement with respect to time.

$${v=\frac{dx}{dt}}$$

$${v=5+14t}$$

Initial velocity of the particle(at t=0) is

$${v=5 \ \frac{m}{s}}$$

The initial velocity of the particle is 5 ms-1

(2) Velocity at t=4 sec

Velocity at t= 4 sec is

$${v=5+14t}$$

$${v=5+14(4)}$$

$${=61 \ \frac{m}{s}}$$

The velocity of the particle at t=4 sec is 61 ms-1

(3) Uniform acceleration:

Acceleration is the rate of change of velocity

$${a=\frac{dv}{dt}}$$

$${a=\frac{d}{dt}(5+14t)}$$

$${a=14 \ \frac{m}{s^2}}$$

Uniform acceleration of the particle is 14 ms-2

(4) Displacement of the particle at t=5 sec

$${x=2+5t+7t^2}$$

$${x=2+5(5)+7(5^2)}$$

$${202 \ m}$$

The displacement of the particle at t=5 sec is 202 m.


Discover more from eduPhysics

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Discover more from eduPhysics

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from eduPhysics

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading